Έπεσαν… μαχόμενοι απέναντι στον Απόλλωνα οι Άνδρες του Εύνικου (pics)

Εντός έδρας ήττα, 85-74, μετά από ακριβώς 4 μήνες για την ομάδα μας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α’ ΕΣΚΑ με αντίπαλο τον πολύ δυνατό Απόλλωνα Σμύρνης.

Το βράδυ της Δευτέρας 20 Μαρτίου, στο Στάδιο Εύνικος, ο κόουτς Λάμπρος Μπάρτζος είδε τους παίκτες του -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- να κάνουν πολλά απ’ αυτά που σχεδίασε προετοιμάζοντας την αναμέτρηση απέναντι στην «ελαφρά ταξιαρχία».

Εξαιρετικές επιθετικές επιλογές, που είχαν ως αποτέλεσμα αρκετά εύστοχα τρίποντα, ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και άμυνα με πρέσινγκ στην μπάλα σ’ όλο το γήπεδο και πάθος απέναντι στα ψηλότερα κορμιά των φιλοξενούμενων. Μ΄αυτά τα χαρακτηριστικά λοιπόν ο Εύνικος βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 42-39 βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του κ. Αναστασόπουλου, που για πολλούς αποτελεί το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση που σημαίνει και παραμονή στον έξτρα όμιλο της γ’ φάσης της Α’ ΕΣΚΑ.

Η εμπειρία των φιλοξενούμενων όμως έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο, που όπως αποδείχθηκε ήταν και το καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Σ’ αυτό το χρονικό διάστημα ο Απόλλων ευστόχησε στα περισσότερα από τα 12 τρίποντα που σημείωσε συνολικά, ενώ κατάφερε να κλείσει και τους διαδρόμους προς το καλάθι του δημιουργώντας το επί μέρους 10-22, που του έδωσε «αέρα» νίκης. Η ομάδα μας πάλεψε για να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο, είχε και πάλι κάποια πολύ καλά διαστήματα και στην άμυνα και στην επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν, 85-74.

Ν’ αναφερθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τους Άνδρες του Εύνικου μέσα στο 2023 κι επίσης ήταν η πρώτη ήττα μετά από τέσσερις μήνες όταν ο Φίλιππος Περιστερίου είχε φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το σπίτι μας. Σ’ αυτές τις περιπτώσεις οι προπονητές λένε ότι το καλύτερο γιατρικό είναι μία νίκη με την πρώτη ευκαιρία να δίνεται στο ματς της επόμενης Δευτέρας (27/03) με αντίπαλο τον ισόβαθμό μας Γ.Σ. Κηφισιάς. Αναμφίβολα το έργο του Λάμπρου Μπάρτζου και των παικτών μας θα είναι δύσκολο, αλλά η ομάδα μας έχει αποδείξει ότι έχει τον τρόπο!