Ποδαρικό με το… αριστερό με ήττα στο φινάλε στα Χανιά!

Τα κορίτσια του Εύνικου εμφάνισαν δύο πρόσωπα στον πρώτο τους αγώνα για το 2023 κι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το πρώτο τους «2» στην Α1 γυναικών.

Στο ΕΑΚ Χανιών, το μεσημέρι της Κυριακής 8 Ιανουαρίου, ο γηπεδούχος Όμιλος Αντιπτέρισης Χανίων επικράτησε του Εύνικου με 88-86 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα κι έχοντας εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6.75 μ. έφτασε να προηγηθεί με 34-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η απάντηση της ομάδας μας ήταν σχεδόν παρόμοια με το επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να είναι 17-33 και το σκορ ημιχρόνου, 51-49, να μας αφήνει πολλές ελπίδες ότι είχε έλθει η ώρα για την πρώτη μας, εφετινή, εκτός έδρας νίκη.

Το «καλό» πρόσωπο της ομάδας μας, ιδίως στον αμυντικό προσανατολισμό, δεν είχε συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο με τα Χανιά να ξεκινούν με 8-0 το δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο μετά το 30′ η ομάδα μας έδειξε ότι και ήξερε και γνώριζε και ήθελε να φτάσει στο πρώτο της «2». Το επί μέρους 1-9 από το 30ό έως το 35ο λεπτό σήμανε την αντεπίθεση κι έφερε τον Εύνικο στο 73-71. Ακολούθησαν ντέρμπι και «μάχες» σώμα με σώμα με τις γηπεδούχες να εμφανίζονται καλύτερες στις λεπτομέρειες και τη νεοαποκτηθείσα Βόσνια Ντουέρα ν’αστοχεί στο τρίποντο της νίκης 10 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης. Αν μη τι άλλο το πρώτο δείγμα γραφής του νέου αποκτήματος της ομάδας μας ήταν εξαιρετικό…

Επόμενη αναμέτρηση για τα κορίτσια μας, αυτή με τον δεύτερο της βαθμολογίας μας Παναθηναϊκό την Κυριακή 15 Ιανουαρίου στη 1 το μεσημέρι στο Στάδιο Εύνικος.

Ο.Α. ΧΑΝΙΩΝ – ΕΥΝΙΚΟΣ Γ.Α.Σ. 88-86
Διαιτητές: Ραχιώτης-Ορφανός Ιορδ.-Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 34-16, 51-49, 72-62, 88-86
ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 18(2), Γεροστεργίου Χ.14(3), Κόνιαλη 5(1), Ακλ 16(1), Γεροστεργίου 9(1), Τζόνσον 26.
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 3(1), Εμμανουηλίδου 7(2), Πολυμένη 16(3), Ζουρνή, Κεσσέ 6(1), Ντουέρα 21(1), Κάμπελ 17(1), Τζόουνς 16(1), Ναυροζίδου, Μίχου.