Χωρίς νίκη εκτός έδρας ολοκλήρωσε ο Εύνικος τον Α’ γύρο στην Α1 γυναικών (vd)

Στην τελευταία στροφή η ομάδα μας ηττήθηκε στη Λευκάδα από την τοπική Νίκη με 69-56. Τα «μονά» δεκάλεπτα στο ΔΑΚ Λευκάδας, το απόγευμα της Κυριακής 18 Δεκεμβρίου, αποδείχθηκαν…καταστροφικά για τη γυναικεία ομάδα του Εύνικου στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής, με την οποία έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου στην Α1 γυναικών.

Σκοράροντας μόλις 4 πόντους στο πρώτο και 13 στο τρίτο τα κορίτσια μας είχαν ν’ ανέβουν… βουνό ώστε να μείνουν «ζωντανές» για τη νίκη. Κι αν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο Εύνικος το κατάφερε και το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου τον βρήκε μόλις στο -3, δεν συνέβη το ίδιο και στο τέταρτο δεκάλεπτο! Στο 30′ η ομάδα μας βρισκόταν στο -15 κι όση προσπάθεια κι αν έκανε για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα δεν επαρκούσε. Η Νίκη Λευκάδας παρά το γεγονός ότι είχε μόλις 7 παίκτριες στην αποστολή της ήθελε περισσότερο τη νίκη και τελικά την κατέκτησε με το τελικό 69-56 πραγματοποιώντας πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Για την ομάδα μας η προσπάθεια συνεχίζεται και η… αρχή γίνεται την τελευταία Τετάρτη του έτους, στις 28 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Μοσχάτου απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΕΥΝΙΚΟΣ 69-56
Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακιράκη-Μαρινάκης
Τα δεκάλεπτα: 18-4, 26-23, 51-36 69-56
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 6, Οκόνορ 12, Ντάλα 7(2), Δανδουλάκη 2, Τραγουστή, Χερντ 23(1), Κάρεϊ 19.
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 2, Πολυμένη 17(4), Ζουρνή 2, Κεσσέ 4, Βούλγαρη, Γκιζάνη, Κάμπελ 12, Τζόουνς 2, Ναυροζίδου, Στογιανόφσκα 15(2).